British Athletics Accept Invite For Hurdles Marrs For IAAF World Indoor Championships

| |

British Athletics has accepted an IAAF invite for Megan Marrs (coach: Jerzy Maciukiewicz; club Windsor Slough Eton & Hounslow) to compete in the women’s 60m hurdles at next week’s IAAF World Indoor Championships in Birmingham.

Embed from Getty Images

Marrs took gold at the SPAR British Indoor Championships at Arena Birmingham last weekend in a personal best time of 8.16 seconds and received an IAAF invite to return to the same venue for the World Championships.

The 20-year-old joins Marilyn Nwawulor (Lloyd Cowan; Harrow) in the field for the women’s 60m hurdles, which begins on Friday 2 March, and takes the size of the team set to #represent in Birmingham to 32.

The British Athletics team selected to #REPRESENT at the IAAF World Indoor Championships Birmingham 2018:

MEN:

60m:
CJ Ujah (Stuart McMillan; Enfield & Haringey)
Andrew Robertson (Sam Robertson; Sale Harriers Manchester)
400m:
Lee Thompson (John Henson; Sheffield & Dearne)
800m:
Elliot Giles (Jon Bigg; Birchfield Harriers)***
1500m:
Jake Wightman (Geoff Wightman; Edinburgh)
Chris O’Hare (Terrence Mahon; Edinburgh)
3000m:
Jonathan Davies (Luke Gunn; Reading)
60m hurdles:
Andrew Pozzi (Benke Blomkvist; Stratford-upon-Avon)
David King (James Hillier; City of Plymouth)
High jump:
Robbie Grabarz (Fuzz Caan; Newham & Essex Beagles)***
Long jump:
Greg Rutherford (Dan Pfaff; Marshall Milton Keynes)***
4x400m:
Lee Thompson (John Henson; Sheffield & Dearne)
Jamal Rhoden-Stevens (Donovan Reid; Shaftesbury Barnet)
Grant Plenderleith (David Lothian; Sheffield & Dearne)
Owen Smith (Matt Elias; Cardiff)
Sebastian Rodger (Stephen King; Shaftesbury Barnet)
Efe Okoro (Tony Hadley; Birchfield Harriers)

WOMEN:

60m:
Asha Philip (Steve Fudge; Newham & Essex Beagles)
Daryll Neita (Jonas Dodoo; Shaftesbury Barnet)
400m:
Eilidh Doyle (Brian Doyle; Pitreavie)
Zoey Clark (Eddie McKenna; Thames Valley)
800m:
Shelayna Oskan-Clarke (Jon Bigg; Windsor Slough Eton & Hounslow)
Mhairi Hendry (William Parker; Victoria Park City of Glasgow)
1500m:
Eilish McColgan (Liz Nuttall; Dundee Hawkhill)
Laura Muir (Andy Young; Dundee Hawkhill)
3000m:
Laura Muir (Andy Young; Dundee Hawkhill)
Eilish McColgan (Liz Nuttall; Dundee Hawkhill)
60m hurdles:
Marilyn Nwawulor (Lloyd Cowan; Harrow)
Megan Marrs (Jerzy Maciukiewicz; Windsor Slough Eton & Hounslow)
High jump:
Morgan Lake (Fuzz Caan; Windsor Slough Eton & Hounslow)***
Pentathlon:
Katarina Johnson-Thompson (Bertrand Valcin; Liverpool Harriers)
4x400m relay:
Eilidh Doyle (Brian Doyle; Pitreavie)
Zoey Clark (Eddie McKenna; Thames Valley)
Amy Allcock (Glyn Hawkes; Aldershot Farnham & District)
Anyika Onuora (Rana Reider; Liverpool Harriers)
Meghan Beesley (Michael Baker; Birchfield Harriers)
Hannah Williams (Colin Gaynor; Herts Phoenix)
***Indicates an athlete given a host nation place

ARTICLE INFORMATION

Written by

First published on: 23 February, 2018 12:00 am

RECENT COVERAGE